הקוד הטכני

הקוד הטכני

מחיר: המחיר המקורי היה: 159.00 ₪.המחיר הנוכחי הוא: 150.00 ₪.
הוספה לסל

על הספר

 

ניתוח טכני? יעזור אם תבינו אותו כמו שצריך   מאת   זיו סגל –  מחבר הספר "הקוד הטכני"

בהרצאה לגוף פיננסי נשאלתי למה אני לא מצהיר בריש גלי שאני נותן תחזיות שוק. למה אני מתרחק מהמילה תחזית?זו הנקודה החשובה ביותר שיש להבין ושאנשים מחמיצים ביחס לניתוח הטכני.
את התשובה התחלתי בהרהור פילוסופי על המילה עתיד והמילה חיזוי ושמתי על השולחן את העובדה שהעתיד לא קים אלא במחשבה ובפועל אף אחד לא יכול לחזות את העתיד. העובדה שאנחנו מופתעים כל כך הרבה פעמים היא ההוכחה שהמציאות לא חיבת למחשבות שלנו כלום. כל שאנחנו יכולים הוא לשאר השערות והסתברויות להתרחשותן. פעמים זה עובד טוב יותר (כמו לוח זמנים של חברת תעופה רצינית וגם מזג אוויר) ולעיתים זה עובד פחות טוב (תעתועי מזג האוויר הם דוגמת נגד טובה לשתי הדוגמאות הנ"ל).

בהיבט של השקעות, יצא לי המשפט הבא: " אם הייתי יכול לחזות את העתיד אז הייתי הבעלים שלו". כלומר, אם פעם אחת הייתי יודע בוודאות שער של מניה או מדד או סחורה כפי שיהיה בעתיד אזי באמצעות אינסוף מכשירים פיננסיים הייתי שואב אלי את כל או לפחות מספיק כסף מהעולם.

בנוסף, אמרתי, היומרה של אנשים לחזות את העתיד היא בסיס הכישלון שלהם בהשקעות והציפיה ממנתח טכני לחזות את העתיד היא זרע אכזבה עתידי מהשיטה. צריך להבין בדיוק מה זה ניתוח טכני בשביל להפיק ממנו את מה שאפשר.

מה זה ניתוח טכני?

ניתוח טכני הוא מיפוי על ידי גרף של דפוסי ההתנהגות המנטאלית של משקיעים מתוך כוונה לזהות דפוסים שחוזרים על עצמם ולסחור על פי דפוסים אלו בזמן אמת.

ניתוח טכני אמור לעבוד משום שדפוסי ההתנהגות של המשקיעים אכן ניתנים לזיהוי גרפי ואכן חוזרים על עצמם. התנהגות המונית היא הרבה יותר צפויה ותבניתית מהתנהגות אדם יחיד.

אפשר לחשוב על גרף כעל פלט מכונת אמת שמחובר למוח הקולקטיבי של המשקיעים ושמציג את יחסי הנחישות בין הרוצים לקנות לרוצים למכור. זה הכל. כל הטכניקות והשיטות הטכניות מנסות לעשות את זה וההמלצה שלי היא לבחור מספר אינדיקטורים פשוטים שמרכיבים תמונה המשלבת הסתכלות לטווח ארוך ותזמון לטווח קצר. למשל, שילוב של ממוצעים נעים (200 – 89 – 21 יום) ועבודה עם תרשים הנרות, רמות תמיכה והתנגדות, פיבונאצ'י ומדד העוצמה ההשוואתי (RS). ברגע שאנחנו מסבכים עם עוד אינדיקטורים, אנחנו חשופים לרעש יתר וגם לסיכון שנרכיב מהם את התמונה שתת המודע שלנו כבר בחר מראש.

אם זה לא תחזית שוק איך עובדים עם זה?

לא מסובך. ברגע שמכירים תבניות ומזהים אותן על הגרף, מבינים גם את המשמעות הסטטיסטית שלהם. למשל, כאשר מניה מגיעה לרמת תמיכה, שזו נקודת שיווי משקל, יש סיכוי גבוה יותר שתעלה מאשר תרד. על סמך הסיכויים סוחרים. אם זה עובד בכיוון שסחרנו בו, מצוין. אפשר אפילו להגדיל את הפוזיציה. אם זה לא עובד, חותכים הפסד ועוברים לפוזיציה הבאה. ככל שתעשו את זה יותר פשוט זה יהיה יותר פשוט.

אם בכל זאת תרצו אלמנט של תחזית, התחזית שהניתוח הטכני מספק היא ביחס למה שנעשה בכל מצב. אנחנו יכולים לחזות שנקנה מעל רמת תמיכה ונמכור מתחתיה. עכשיו נשאר לנו לחכות ולראות אם המניה מגיעה לתמיכה ולפעול בהתאם.

החוכמה הגדולה היא למכסם רווח מפוזיציות מצליחות ולסגור מהר ככל האפשר פוזיציות מפסידות. הבעיה היא שמנטאלית המוח שלנו עובד הפוך. מכאן נובע הקושי שבשימוש בניתוח הטכני. רבים בוחרים בדרך הקלה ומשליכים את הקושי על השוק או המניה או על שחקנים אחרים. התפתחות אישית כסוחר משמעה גם לקחת אחריות על ההבנה של ההתנהלות המנטאלית שלנו ואימון התודעה.