קץ הילדות

קץ הילדות

מחיר: 74.00  44.00 
מחיר: 74.00  44.00 
הוספה לסל

על הספר

 

מאז בואם של השליטים הפך כדור הארץ לגן עדן עלי אדמות. רעב, חולי ופשע כלו מן העולם, בני האדם חיים באושר ובעושר – ועדיין היו כאלה שמצאו זמן לשאול את השאלה העתיקה שמעולם לא זכתה לתשובה: "לאן ממשיכים מכאן?" סר ארתור סי. קלארק מגולל ספק אוטופיה וספק דיסוטופיה על אודות השלב הבא בהתפתחות המין האנושי, באחת מהטרגדיות הגדולות של הספרות המערבית…

קלארק מתאר את המסלול הבלתי נמנע של אנושות הנתקלת ביצורים המפותחים ממנה עשרות מונים. כדי לענות נכונה על השאלה אם הם בעדנו או נגדנו צריך לפני כן להשיב על שאלת מפתח אחרת: מדוע מלכתחילה יתעניינו שליטי העל בכדור הארץ ובאנשים החיים על פניו? האם זה אלטרואיזם מצדם, משום שאין לאנושות דבר לתרום לאותם יצורים, או שאולי בכל זאת יש לאנושות דבר מה לתרום? ואם יש לאנושות מה לתרום, האם התרומה תותיר את האנושות בעמדה טובה יותר מזו שהיא הייתה בה קודם או לא?

הספר מציב אתגר אינטלקטואלי לקורא: האם ייתכן כי ביקום שבו התפתחותו של האדם מפגרת עשרות מונים לעומת התפתחותם של יצורים תבוניים אחרים, הבגרות המוצעת לאנושות הינה ברוכה, ובשל כך אין להצטער על קיצה של הילדות? ומנגד, האם רצוי כי מטרת האנושות ושאיפתה האולטימטיבית תהיה ניהול חייה עצמה, בתוך מה שעתיד להתגלות כלא יותר מאשר קן נמלים, וללא שום קשר למהות היקום הסובב אותו?

מה יקרה, באמת, אם האנושות איננה התבונה המובילה בגלקסיה? האם אכן יתגלו לבסוף כל שנות קיומו של המין האנושי על כדור הארץ כלא יותר מתקופה קצרה של ילדות, אל מול נצחיותה של הגלקסיה?

קלארק מניח במהלך הספר מספר אמיתות שבחינתן אל מול ספרים חדשים וגישות חדשות במד"ב, עשויה להיות מעניינת וללמדנו קצת על שינויים שנתפשו כמכריעים לעתידה של החברה האנושית. מקומה של הדת ומקומם של חיי המשפחה בחברה עתידית אוטופית. מה תהיה ההשפעה על האמונה בעולם שבו באמצעות שליטי העל ניתן לחזות, כמו במסך טלוויזיה, במאורעות שהתרחשו לפני מאות ואלפי שנים. מה תהיה ההשפעה על המאמינים לו ראו במו עיניהם את מושא סגידתם, בין אם זה ישו, משה או מוחמד? מרגע שקיומו הפיסי הובטח, מה תהיה גישתו של האדם למוסד הנישואים, ליחסי מין ולילדים?

התהיות המוסריות העולות מן הספר לא איבדו מתוקפן. קריאה בקץ הילדות מגלה כי קסמו של הספר לא פג, והשאלות שהוא מעורר נותרו עמוקות ומעניינות כבעבר.